Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.09.2019 19:57 - Десет дрончета направиха Саудитска Арабия за смях Вестник ЗОРА
Автор: nikikm Категория: Политика   
Прочетен: 145 Коментари: 0 Гласове:
0



image   Десет дрончета направиха Саудитска Арабия за смях  
Posted on September 20, 2019

Ударът срещу саудитските рафинерии направи Рияд за смях. Една от най-модерно въоръжените армии в света се оказа безпомощна срещу десетина дрончета, които нито са скъпи, нито са трудни за набавяне, пише Керстен Книп за “Дойче веле”.

Саудитска Арабия може и да притежава един от най-големите и скъпи оръжейни арсенали в света, но генералите от армията тези дни се увериха, че това съвсем не е достатъчно. Ударът по петролните съоръжения е истински позор за Саудитска Арабия, казва за ДВ близкоизточният експерт Михаел Людерс. “Саудитска Арабия е най-важният купувач на американски оръжия – 10% от целия американски оръжеен експорт заминават именно за Саудитска Арабия. А бунтовните хути успяват да улучат саудитската петролна индустрия право в сърцето и то само с десетина дрона, които не са нито скъпи, нито трудни за набавяне”, казва той.

Огромни военни разходи

През последните няколко десетилетия Саудитска Арабия инвестира огромни средства във военния си сектор. Само през 2018 г. Рияд е закупил военна техника и оборудване за над 67 млрд. щатски долара, показват данните на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) – т.е. повече от всяка друга страна в региона. Саудитска Арабия е третият най-голям купувач на оръжие в света – след САЩ и Китай (и най-големият общо за последните пет години – бел. ред.). Разходите за отбрана съставляват значителна част от БВП на кралството: през 2018 те са били 8.8%, а през 2015 – дори 13%.

“Огромните инвестиции превърнаха Саудитска Арабия в страната с най-големия арсенал от модерни оръжия в района на Персийския залив. Сред покупките имаше изтребители и самолети-цистерни, които увеличиха сериозно ударната мощ и разшириха периметъра на действие на саудитската бойна авиация”, се казва в последния доклад на СИПРИ от май 2019 година. В същото време саудитското кралство повиши и отбранителните си способности срещу нападения от въздуха.

По показателя военни разходи Саудитска Арабия превъзхожда значително своя основен конкурент Иран: през 2018 г. Техеран е похарчил за военни нужди 13 млрд. долара. Тази сума, отговаряща на 9.5% от БВП, е сериозно предизвикателство за икономически отслабената от санкциите ислямска република.

《Гигантски плакат на престолонаследника принц Мохамед бин Салман в Джеда.》

За каква война е подготвена Саудитска Арабия

Огромните военни разходи на Саудитска Арабия обаче не дават пълна гаранция за военен успех. Това е поуката за Саудитска Арабия, която от четири и половина години ръководи военната интервенция в Йемен. Международните сили, ръководени от Рияд, се сражават срещу хутите изцяло с удари от въздуха – засега без особени успехи. Дори обратното: през последните месеци бунтовниците, изглежда, са успели да си набавят ракети и дронове, с които сега атакуват Саудитска Арабия.

Саудитските военни започват да осъзнават, че както в Йемен, така и в региона на Ормузкия проток участват в една война, за която не са подготвени: срещу един нетрадиционен враг, водещ война с партизански методи. В района на Персийския залив наблюдаваме точно такъв вид конфликти – задочни войни, посочва Майкъл Найтс от Вашингтонския институт за близкоизточна политика. Затова според него партньорите на Рияд и най-вече САЩ трябва да помислят как да направят саудитското кралство по-малко уязвимо на ракетни нападения.

Заплаха от Йемен

Срещу Саудитска Арабия ще зачестят и нападенията на бунтовниците хути от йеменска територия. Техен говорител обяви предстояща голяма офанзива на територията на Саудитска Арабия. Без значение дали в случая става дума за реална заплаха или за метод от психологическата война факт е, че през последните няколко месеца хутите значително подобриха въоръжението си. “При тях се забелязва технологичен скок, дължащ се основно на Техеран”, казва за ДВ Гюнтер Майер, който ръководи Центъра за изследване на арабския свят към Университета в Майнц.

Всичко това би трябвало да занимава и саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Защото е ясно, че предстои ново премерване на силите между кралството и неговите военни съперници в региона.




Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: nikikm
Категория: Политика
Прочетен: 19828326
Постинги: 45041
Коментари: 6163
Гласове: 7181
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930