Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.08.2016 19:03 - Неизбежното се случва Автор: gikotev
Автор: nikikm Категория: Политика   
Прочетен: 361 Коментари: 0 Гласове:
0



Неизбежното се случва   Докато (из)родните "политици", с любезното съдействие на "медиите" натрапват неизбежната необходимост от доизграждане на проекта АЕЦ "Белене" или пък строителство на нов блок в АЕЦ "Козлодуй" в "бедна" Великобритания нещата изглеждат на точно 180° в обратно направление.
През последните дни и седмици почти всички водещи британски и световни медии натъртват на безумността на идеята да се изгражда планираната АЕЦ "Хинки Пойнт Си", за която многократно съм ви разказвал тук. За последън път, например, в "Най-скъпото напиване на кралицата". Решението ЗА или ПРОТИВ изграждането на новата ядрена мощност на острова трябва да бъде взето окончателно в началото на идната есен, от кабинета на премиера Тереза Мей. Това обяснява и активността на медиите, които търсят верният път към истината.
Ще ви покажа пресен пример за това, който идва от статия, от тази седмица, от американската агенция Блумбърг (Bloomberg) озаглавена:


Offshore Wind Could Replace Hinkley in U.K. at Same Cost


"Базирана в океана вятърна електроцентрала ще замести Британската АЕЦ "Хинки Пойнт Си" на същата цена"

Няма въобще да се спирам на текста в статията, който иска да я чете да ползва горния линк, а ще заостря вашето внимание върху една от графиките в нея, която в най-концентриран вид казва всичко. И тя изглежда ето така (за по-добър преглед и прочит кликнете с мишката върху нея):

image

Заглавието на графиката гласи "Какво може да построи Великобритания за 18 милиарда паунда (лири) ...". Показани са какво количество инсталирани мощности за производство на електроенергия могат да се построят за тази сума (малко над 40 милиарда лева), в зависимост първоизточника на енергия, в Гига-Вати (1 ГВт = 1 000 000 000 Вата). От ляво на дясно - АЕЦ (ядрена мощност), базирана в океана (във водата) ВяЕЦ, базирана на сушата ВяЕЦ, слънчева ФЕЦ и газова ГЕЦ, накрая.
Под графиката има БЕЛЕЖКА, която гласи, че фигурата отразява само капацитета, а не средно-годишното производство на електроенергия, тъй като то зависи от това по колко време ще бъде натоварена съответната мощност.

Аз ще ви предложа моето елементарно виждане. Нека сравним ядрената и слънчевата мощности? АЕЦ "Хинки Пойнт Си" се предвижда да бъде със сумарна инсталирана мощност от 3,2 ГВт. За същите пари ще бъдат инсталирани фотоволтаични мощности с общ капацитет от 22 ГВт. Това прави близо 7 (седем) пъти повече инсталирани мощности от слънце. Ако приемем, че те ще бъдат натоварени само по 8 осем часа на ден, средно през цялата година, то ФЕЦ-а пак ще произвежда ДВА ПЪТИ повече електроенергия от АЕЦ-а. Това се равнява на повече от 6 ГВт постоянно действащи мощности. А? Какво ще кажете? Докато, ако въобще това някога се случи, АЕЦ "Хинки Пойнт Си" някога бъде изградена и пусната в експлоатация ефективността и цената на ФЕЦ-овете ще продължава да пада и разликите на горната графика ще стават още по-драстични, в полза на Слънцето.

Докато неизбежното се случва на "бедните и забравени от Бога" Британски острови, и в цяла Северна Европа, (из)родната политико-енерГЕПИйна мафия, начело с мутрата и министър срамно име, с любезното съдействие на "медиите" се скъсват да се "грижат" за нас, като ни обещават светло бъдеще с ядрената смърт.

Георги Котев



Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: nikikm
Категория: Политика
Прочетен: 19840678
Постинги: 45069
Коментари: 6164
Гласове: 7181
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930