Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.08.2021 18:56 - Фирмата на Гайтански получила ловната концесия срещу обещание да даде 15 млн. лв. след 15 години
Автор: nikikm Категория: Политика   
Прочетен: 76 Коментари: 0 Гласове:
0



Фирмата на Гайтански получила ловната концесия срещу обещание да даде 15 млн. лв. след 15 години  

Срещу обещание след 15 години да инвестира 15 млн. лв. в ловно стопанство "Искър" фирмата на Румен Гайтански - Вълка е спечелила конкурса за съвместно ползване на участъка край едноименния язовир. Новите разкрития съобщи в четвъртък в парламента Александър Дунчев, изп.-директор на Агенцията по горите, предаде Медиапул. През последната година фирмата на Гайтански е в епицентъра на серия от скандали по отношение на горското стопанство, след като стана ясно, че там е изградила и незаконни постройки. Дунчев обяви, че администрацията му е установила неизпълнение на клаузи в договора с въпросната фирма и предстои развалянето му.

"Фирмата е спечелила конкурса с обещание на 15-тата година от договора да даде 15 млн. лв. от общо 19 млн. лв. инвестиция", посочи Александър Дунчев в отговор на въпрос на депутата от "Демократична България" и съпредседател на "Зелено движение" Владислав Панев. Панев първи преди година осветли казуса с незаконната постройка в ловното стопанство.

Дунчев допусна, че "вероятно е било целено предварително прекратяване на договора", каквито случаи е имало през годините.

През август миналата година от Югозападното държавно горско предприятие, към което е и въпросното стопанство, посочиха пред Mediapool, че ловното стопанство има 15-годишен договор с "Био Майнинг" за общи ловностопански дейности. Той е сключен от 23 юни 2016 г. за съвместна дейност с фирма "Био Майнинг" за осъществяване на ловностопански дейности в района на ДЛС "Искър". Процедурата за провеждане на конкурс е съгласно закона за лова и за целта е издадена заповед на 14.11.2013 г. на министъра на земеделието в кабинета "Орешарски" Димитър Греков.

Конкурсът е бил проведен с участието на 4 юридически лица, чиито представители са присъствали при отваряне на документацията. Това са били "Био Майнинг", "Интерпром", "КВП-Груп" и "Дарте Микс" по реда на класирането им. Договорът с фирмата победител е подписан на 23.06.2016 г., след като е приключила процедура по обжалване с влязъл в сила съдебен акт.

Върви се към прекратяване на договора

От думите на Александър Дунчев стана ясно, че администрацията му готви разваляне на договора с "Био майнинг". Той посочи, че частният партньор инвестира всяка година в стопанството 120 000 - 130 000 лв., докато горското стопанство по 400 000 - 600 000 лв. на година.

"Приходите за стопанството от съвместната дейност са между 100 000 - 200 000 лв., а са заложени целеви приходи от поне 340 500 лева. Неизпълнението на тази клауза ще е предпоставка за разваляне на договора", посочи Дунчев.

Три незаконни постройки

Още преди година стана ясно, че фирмата на Гайтански е изградила незаконна постройка в стопанството, за която самите горски твърдяха, че е ремонтирана работилница. На 17 юни, след повече от половин година размисъл, главният архитект на София Здравко Здравков издаде заповед за премахване на незаконната хижа на ловно стопанство "Искър", изградена от фирмата "Био майнинг" на Румен Гайтански – Вълка. Последно, на 30 юни стана ясно, че при проверката в ловно стопанство "Искър", извършена от Изпълнителна агенция по горите, са установени още две масивни незаконни постройки.

Извършителите на незаконна сеч остават ненаказани

По-рано в сутрешния блок на бТВ Дунчев коментира и големия проблем с незаконната сеч във всички български гори. Извършителите на незаконна сеч у нас остават ненаказани и това им дава сила да продължават, посочи той.

Според него причината е в Закона за горите, който така е направен, че цели да накаже най-слабото звено в дърводобива- обикновените работници. Често те изобщо не са виновни за всички тези нарушения, а поръчителите – техните шефове, каза Дунчев.

"Докато тези хора биват гонени, истинските поръчители си стоят удобно в столовете и изобщо не разбират, няма никакво наказание за тях. В гората край Ихтиман не беше стъпвал горски служител, защото най-вероятно не смеят", допълни директорът на Агенцията по горите.

По думите му сега се подготвя законова промяна, чиято цел е да се промени това.

Борбата с незаконната сеч продължава чрез създадената платформа за сигнали в интернет. В нея вече са получени над 100 сигнала за незаконна сеч, от които поне 30-40 са с установени нарушения, каза Дунчев.

Само от проверката в Ихтиман има съставени 10 акта. Най-много сигнали се подават около София, Родопите и Стара планина.

За тази година са изгорели около 15 000 дка гори. Средно през изминали години са изгорели по 50 000 дка. Разходите са поне 1 млн. лв., без да отчитаме разходите за възстановяване на дървесината, каза Дунчев.



https://19min.bg

 




Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: nikikm
Категория: Политика
Прочетен: 19829583
Постинги: 45056
Коментари: 6164
Гласове: 7181
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930