31.07.2022 16:45 - Българските борци спечелиха осем медала на турнира в Букурещ
1

Българските борци спечелиха осем медала на турнира в Букурещ 31.07.2022
image

снимка: Булфото

Георги Вангелов се окичи с титла, а българските борци вече имат осем медала на турнира в Букурещ (Румъния). На финала при 61-килограмовите на свободния стил Вангелов, който е пети от Олимипйските игри в Токио, надви киргиза Улубек Жолдошбеков с 6:4.

В същата категория Стилян Илиев се окичи с бронз. В малкия финал младият национал се наложи над молдовеца Игор Чичиои, предава Спортал.

Опитният Владимир Дубов пък взе сребро. В решителната схватка при 65-килограмовите световният и европейски вицешампион от 2013 година отстъпи на казахстанеца Алибек Османов с 2:6. Сребро заслужи и Илия Христов при 92-килограмовите.

Съперниците бяха по-малко в категорията, затова се бориха всеки срещу всеки, а българинът постигна две победи и загуба.

На крачка от отличията в категория до 74 килограма останаха Михаил Георгиев и Димитър Ангелов, които загубиха битката за бронза и се наредиха пети.

При жените Биляна Дудова взе бронз в категория до 62 килограма. В спор за отличието световната и четирикратна европейска шампионка от по-долната категория бе категорична срещу французойката Ирис Тиебо – 11:0.

Мими Христова до 65 килограма се нареди втора. Жребият бе отредил европейската шампионка от 2020-а да излезе директно във втория кръг срещу румънката Виктория Адам. Но в последния момент домакините включиха още една своя представителка в категорията и промениха реда на срещите.

Така без да загрява Христова трябваше да излезе срещу китайката Чжиа Лун и очаквано загуби. В следващите две срещи българката се реваншира с технически туш 10:0 срещу румънките Виктория Адам и Бианка Ана Мария Андярс, за да заслужи сребърното отличие.

Със сребро се окичи и София Георгиева при 68-килограмовите. В решителната схватка националката победи Далма Канева (Италия) с 10:0.

На стълбичката се качи още Денис Демиров (55 кг), европейски вецешампион до 23 години в класическия стил, който взе също сребро.

Равносметката за България до момента е титла, пет сребърни и два бронзови медала. В неделя за бронз ще спорят Евелин Русев (86) и Ислам Адизов (125) в свободния стил. Схватките стартират от 9:30 часа. На турнира в Букурещ участват състезатели от над 25 държави.